Světově proslulou lyžařskou oblast Stubaital, nacházející se jen pár desítek kilometrů od známého rakouského města Innsbruck, tvoří čtyři lyžařská centra. Jde o ledovec Stubai, Neustift, Mieders a Fulpmesu. Pohyb mezi středisky zajišťují, jak už bývá v alpských lyžařských oblastech samozřejmostí, v průběhu sezóny bezplatné skibusy.

stubai-1

Světoznámý ledovec Stubai s celoročním provozem patří dle mnohých znalců k nejlepším ledovcům v Rakousku. Přímo v areálu ledovce se nachází více než 100 kilometrů sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti. Dobrou zprávou pro rekreační lyžaře je fakt, že převažují jednodušší a technicky nenáročné modré tratě a středně obtížné červené sjezdovky.

O plynulou přepravu z údolí až do areálu ledovce se starají 2 moderní gondoly s kapacitou kabinky 6 osob. Ty vyvezou lyžaře až do výšky téměř 3.000 metrů. Na samotný vrchol ledovce, do výšky 3.165 m, pak lyžaře přepraví 8-místná gondola ze stanice Eisgrat, která leží ve výšce 2.900 m. Tato kabinka, jejíž hodinová kapacita činí téměř 2.500 osob, zpřístupňuje pro lyžování jižní stranu ledovce.

stubai-2

Místní raritou je téměř 10 kilometrů dlouhý sjezd s názvem Wilde Grube, kterým se táhne z ledovce až na parkoviště v údolí. Tato velmi populární trať začíná mezi holými skalami a je velmi zajímavé pozorovat, jak se s klesající nadmořskou výškou měnící i ráz krajiny podél sjezdovky.

Občerstvení lyžařům zde nabízí hned několik restaurací a horských chat. Za všechny je určitě třeba zmínit Eisgrat (2.900 m) a Gamsgarten (2.620 m) a především místní nejvýše položenou restauraci Jochdohle (3.150 m). Ta hostům nabízí působivý výhled až na italské Dolomity.

stubai-3

Na sjezdovce Daunferner je možné absolvovat carvingovou trať, na které je zapnuté měřením rychlosti. Pro příznivce snowboardingu je přímo v areálu ledovce, nedaleko lanovky Eisgrat, udržován snowpark. Jezdci si zde mohou vyzkoušet nejrůznější atrakce v podobě halfpipes, spinů, tabletopů a celé řady různě náročných skoků.

A ani běžci na lyžích zde nepřijdou zkrátka. Pro ně je v okolí udržováno více než 100 km běžeckých stop. 70 km se nachází přímo v údolí, o něco výše pak leží 40-ti kilometrová trasa Serles – Mieders. Přímo na ledovci, ve výšce přes 2.500 m, se pak nachází 4,5 km dlouhý běžecký okruh.

Ve Fulpmes a Neustift byly postaveny plavecké bazény, které jsou při zakoupení skipasu pro celý Stubaital v ceně.